SHORT RIGA:
#BMV

Kā skatīties mūzikas video klipus? Var gaidīt savu mīļāko video televīzijas ekrānā, var skatīties datora vai mobilā telefona ekrānā, var skatīties planšetē, var pa visu ekrānu un var mazajā YouTube lodziņā… Un vēl var skatīties īpaši atlasītus pēdējā gada laikā tapušus mūzikas video klipus kopā ar to veidotājiem un mūziķiem, kā arī vēl daudziem citiem Riga IFF viesiem piektdienas vakarā Kaņepes Kultūras centrā. Skatīties kopā, skatīties uz lielā ekrāna un neparastā vidē, kas ir atbilstoša šī audiovizuālās mākslas formāta būtībai. Skatīties, satikties un iepazīties.

 

AGNESE LOGINA
SHORT RIGA Baltijas mūzikas video konkursa programmas kuratore

Mūzikas videoklipu konkurss svin savu trīs gadu jubileju. Programmā parādās arvien spēcīgāki un drosmīgāki darbi no Baltijas valstīm. Šogad vairāki no tiem ir spilgti veiksmīgas starptautiskās sadarbības paraugi. Esam meklējuši un atraduši veikumus, kas apvieno visas trīs mūzikas videoklipu raksturojošās dimensijas – mūziku, tekstu un video – un paceļ to patstāvīga mākslas darba līmenī.

Videoklipu veidotāji – kino režisori, vizuālie mākslinieki, multimākslinieki… – ir pieredzējuši profesionāļi un tādi, kuri pirmo reizi iepazīst šo formātu. Dalībnieku vidū ir gan jaunpienācēji, gan iepriekšējo gadu konkursanti. Sevišķi iepriecina pārstāvēto mūzikas žanru daudzveidība un dziesmas reģiona nacionālajās valodās.Sekojot iedibinātajai tradīcijai, rīkosim autorus un interesentus vienojošu skati, lai satiktos, diskutētu un nepiespiestā gaisotnē svinētu kopā ar Baltijas mūzikas videoklipu veidotāju kopienu!

STARPTAUTISKĀ ŽŪRIJA

Kamils Horodeckis

Polijas Starptautiskā operatormākslas festivāla Camerimage mūzikas videoklipu sadaļas vadītājs. Organizē konkursa un ārpuskonkursa skates un pārrauga programmu Mūzikas videoklipi: meistarklašu sērija.

Līsa Lahmetsa

Tallinas Kultuuriklubi Kelm programmu un mārketinga nodaļas vadītāja. Iekļauj jaunu mūziku no Latvijas un Lietuvas Raadio 2 ēterā un ir Tallinas mūzikas nedēļas City Stage programmas vadītāja.

Karolis Vīšņausks

Mūzikas un kultūras žurnālists DELFI.lt, Deutsche Welle un citos medijos. Viļņas kinofestivāla Kino Pavasaris ietvaros notiekošā Lietuvas mūzikas videoklipu konkursa līdzdibinātājs.

 

 

Uģis Olte

Bildīšu un skaņu pārkrāmētājs, kam patīk spēlēties, pasakas un sapņu loģika. No Latvijas žurnālista radies režisors-autodidakts. Veido kino un saturu, kas domāts televizoram.

Nadja Sajedža

Berlīnē dzīvojoša mākslas, kultūras, mūzikas un slavenību dzīves apskatniece no Kanādas. Sadarbojas ar The Guardian, VICE, Harper’s Bazaar un The New York Times. Arī repere ar pseidonīmu Snowe White.


ARTŪRS BĒRZIŅS
HEARTBREAK AND SEANCE
Cradle of Filth
Kopproducents: Full Glass Media (LV)

Dziesma stāsta par jaunu kareivi, kas nomirst. Viņa līgava to nespēj pārdzīvot, tāpēc cenšas mīļoto atsaukt dzīvē. Šie centieni noved pie viņas pašas nāves.

Stāsta pamatā ir ievērojami māksla darbi – Mikelandželo skulptūra “Pietà” (Mirušā Kristus apraudāšana), Džona Evereta Milē glezna “Ofēlija” un citi klasikas paraugi. Spokainu gaisotni rada sirreālu pseido-viktoriānisma tēlu un dažu dzīvnieku parādīšanās.

BIRGITA SUITSU
C’MON C’MON
Dead Furies
No: No Talkin' All Action, 2017

Iedvesma šī video tapšanai smelta DIY YouTube video, kur jaunieši mežonīgi dejo publiskās vietās, fonā skanot viņu iemīļotākajām dziesmām. Lai piešķirtu vairāk dziļuma un analogā kino sajūtu, kas saskan ar grupas vispārējo estētiku, autori izmantojuši 8 mm kinokameru.

SAUĻUS BARADINSKS
NO REGRETS
Deeper Upper
Producents: Viktoria Films

Video par pirmo “brīvo” paaudzi Lietuvā pēc valsts neatkarības atgūšanas. Vairums no šiem cilvēkiem pieredz viedokļu piesārņojumu, iespaidojas no paaudzēm, kas veidojušās PSRS. No tā izvedināms secinājums, ka “brīvās” paaudzes cilvēku iekšējais konflikts dzīvo tikai viņu prātos, ko veidojuši citi.

ZIGMUNDS ZIEMELIS
TOURIST
Elizabete Balčus
No: Conarium, 2016

Stāsts par ceļošanu šai realitātei līdzās pastāvošā citādā realitātē, kur laiks rit citā tempā un notikumi ir spilgtāki un skaistāki nekā reālajā dzīvē. Tūrista uztverē sapņu pasaule ir pārāka par īstenību, tomēr viņš jūtas kā svešinieks simulētā vidē jeb tūrists, kam jāiepazīst šīs realitātes noteikumi.

OSKARS ZIKMANIS, KĀRLIS BIĶERNIEKS
ĪSTA MĪLESTĪBA
Gatis Ziema un Karaliskā Dekadence
No: Pēdējā Derība – Pirmā Grāmata

Šis video ataino emocijas un notikumus, kas veido izpratni par to, kas ir mīlestība.

KATRĪNA NEIBURGA
RUDENSZIEMA
Ansamblis Manta
No: Karaliene Anna, 2017

“Fotografējot albuma Karaliene Anna vāka bildes kopā ar Andri Eglīti, pamanījos paralēli fotografēšanai filmēt radošo procesu. No šiem videofragmentiem samontēju klipu. Svarīga šajā klipā ir filmēto atbrīvotība, dīvaini maģiskā vieta, kur cilvēki veic neizskaidrojamas un neloģiskas lietas. Vienā vārdā tā ir Rudensziema, “ stāsta Katrīna Neiburga.

IEVA BALODE
MOCCASIN FLOWERS
Orla Vrens (Lielbritānija)
From “|silentSEED - 2015|”

Filma stāsta par tuva un mīlēta cilvēka atlaišanu un atkalsavienošanos ar to daļu no sevis, kas bija zudusi šķiršanās iespaidā.

Albums Moccasin Flowers tika izdots 2015. gadā kā veltījums mūziķa mātei, kura tajā pašā gadā devās mūžībā.

MIKAS ŽUKAUSKAS
FORRO
Sheep Got Waxed
No: Pushy (2016)

Mūzikas video film noir stilā par vīrieti, kam ir trauksmes traucējumi ar uzmācīgām domām. Skanot Viļņas eksperimentālās grupas ”Sheep got waxed” dramatiskajai mūzikai, varonis bez panākumiem cenšas ieviest kārtību savās mājās…

KĀRLIS LESIŅŠ
HOT HEADED WOMAN
The Bad Tones

Dziesmas “Hot Headed Woman” noskaņa raisa asociācijas ar skarbajiem rietumu tuksnešiem un “vesterna” filmu aso sižetu. Atainojot dziesmas tekstā aprakstīto attiecību pretrunīgumu, radošā komanda radījusi savu skatījumu par mūsdienu Latvijas mežonīgo nomali, pasniedzot to vesterna spraigajā eklektikā.

ALDIS BIČEVSKIS
VANTIS
Zāle
No: Viņš (2016)

Dziesma „Vantis” tapusi sadarbojoties grupai „Zāle” un hip-hopa māksliniekam Jaques of S’T’A. Videoklips veidots kā saspēle ar dziesmas jaudīgo skanējumu. Horeogrāfijas rotaļīgums un melnbaltā attēla skaudrums paspilgtina melodiju un vārdu kustību.

Videoklips par pilsētu, par satikšanos un nesatikšanos.

LAURINS VALKJŪNS, KLEMENTS DAVIDAVIČS
STAR
Freaks on Floor
No: Waves, 2016

Video stāsta par diviem dažādiem cilvēkiem, kas jūtas kā ieslodzītie sabiedrībā. Viņiem norāda, ka jābūt tādiem kā visi – blāviem un neinteresantiem. Šīs dziesmas skanējums liek viņiem apjaust savu iekšējo mežonīgo pasauli, spēku un dvēseli.

DŽOŠS TVISTS
SENSITIVE
Lepatriinu
From EP1 (2017)

Iedvesma veidot šo video radusies no krāsu, apveidu un kustību vērojuma vokālās melodijās, drosmīgos klavieru akordos un noskaņu veidojošos skaņu efektos.

Video koncepcija ietver stāstu par Lepatriinu kā garīgu būtni, kas ceļo caur dažādām dzīvēm atšķirīgās vidēs, lai pieredzētu emocijas, izzinātu to, kas padara “jūtīgu” un kas notiek, ja apvieno labo ar ļauno.

PIJUSS VEBERIS
RED
Frank Fitts

Šis dokumentālais mūzikas video ir uzņemts uz Super 8mm kinolentes divās nedēļās. Veidotājs ir īstenojis ieceri dokumentēt, kā neatkarīga jaunu mūziķu panka/alternatīvā roka grupa no Viļņas aizvada savas dienas – kā izskatās viņu ierakstu sesijas un koncerti, kā arī pārceļojumi un paģiras turnejas laikā.

DARJUSS MIŅOTS
FRIDAY 13TH
Andrjuss Kaņava
From “Laivas Restoranas” (2016)

Šis ir kinematogrāfisks muzikāls stāsts, kas balstīts patiesi poētiskā un vizuāli iespaidīgā dziesmas tekstā.

Mūzikas video, kas uzņemts ar B&W, īpašu UV jūtīgu tehniku, iemieso niansētu dialogu starp piektdienu 13. datumā, kas atkārtojas varoņa sapnim līdzīgajā pasaulē, kurā viņš tiecas pēc savas kaisles objekta, un to apstākļu vizuālo pasauli, kurā norit šī stāsta darbība – kaut kur starp dzīvi un nāvi.

ROBERTS NEVECKA UN ŠARŪNS AKELAITIS
MOTERIS
Solo Ansamblis
No Roboxai (2016)

Eksperimentālo filmu veido piecas daļas, kas atšķirīgā video tehnikā apvieno vizuālo mākslu, animāciju, sportu un asinis. “Sieviete” atsakās no sārtām lūpām, piemīlīguma un maigām kustībām. Viņa ir patiesa un bez sirdsapziņas pārmetumiem; viņā savienojas ļoti dažādi varoņi: kultūristi,
apsveicēji, mākslinieki un… suņi.

KRISTIANS MEDNIS
ŠEHERAZADES TANGO
Ingus Baušķenieks
No - Sentiment Et Mélancholie (2015)

Videoklipa pamatā ir ritmiska muzikālā kompozīcija ar negaidītiem pavērsieniem, kas vizuāli transformējušies animētā fantāzijā. Stāsta galvenais varonis ir smagnējs un majestātisks kuģis savā ceļojumā uz sapņaino, nenotveramo zemi. Vienmēr mainīgais dzīves okeāns slēpj sevī draudīgus pārsteigumus un negaidītus atklājumus. Kas mīt tumšajās ūdens dzīlēs? Kas mīt paša varoņa iekšienē? Iespējams, to atklās ceļojums.
Klips veidots kombinētā tehnikā, apvienojot 3D animāciju ar zīmētiem elementiem.

MARIJA REINUPA
OH NO
Elephants from Neptune
No Oh no (2016)

Nekas nevar atgadīties rokzvaigznēm saulainā dienā. Esiet gatavi trakiem pavērsieniem šajā mūzikas video. Tas izklaidēs katru, kurš vien to skatās. Jo īpaši iespaidīgi, ja uz lielā ekrāna!