VISU FESTIVĀLA
SEANSU GRAFIKS
FESTIVĀLA KATALOGS
PDF FORMĀTĀ BEZ MAKSAS!

Svinīgu vakariņu gaitā tiek atklātas pirmās Rīgas Starptautiskā kino festivāla filmas

Ceturtdien, 20. augustā nesen atklātajā Splendid Palace pagrabstāva kafejnīcā Cafe Film Noir Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) komanda Latvijas kinematogrāfa un kultūras pārstāvjiem piedāvāja ieskatu oktobrī gaidāmā festivāla saturā.

“Vakars pie viena galda mums šķiet būtisks, lai tieši vai netieši mēs visi kopā festivālu padarītu par īpašu notikumu ne tikai mums pašiem – kino profesionāļiem un mīlētājiem, bet arī visai Rīgai un Latvijai un eventuāli – Eiropai un pasaulei,” viesus, kuru vidū bija visu kino nozares organizāciju, kā arī valsts kultūras institūciju pārstāvji, uzrunāja festivāla prezidente Aija Bērziņa.

Savukārt, Sonora Broka – festivāla radošā direktore stāstīja par astoņām festivāla programmām, kuru ietvaros desmit dienu garumā – no 15. līdz 25. oktobrim kinoteātrī Splendid Palace Latvijas publika un Rīgas viesi varēs baudīt pasaules jaunāko un interesantāko kino, Latvijas filmas sadarbībā ar festivālu Lielais Kristaps, cinéma vérité un direct cinema retrospektīvu, ziemeļvalstu kino izlasi, īsfilmas un eksperimentālo kino (kuratoru komanda SHORT RIGA), svarīgāko krievu dokumentālo kino sadarbībā ar neatkarīgo festivālu ARTDOCFEST, filmas pavisam mazajiem un ģimenēm, kā arī – kino par pieaugšanu jaunajiem kino skatītajiem.

Programmā Riga IFF Izlase (Riga IFF Selection) tika minētas dažas no spilgtākajām šī gada lentēm – Eiropas kino klasiķa Benuā Žako (Benoît Jacquot) Oktāva Mirbo “Celestīnes piedzīvojumi” ekranizācija ar Francijas “jauno laiku dīvu” Leu Sedū (Léa Seydoux), kādreizējās skotu kulta grupas The Beta Band dalībnieka Džona Maklīna (John Maclean) spožā debija Sundance filmu festivalā – Gausie Rietumi (Slow West) ar Maiklu Fasbinderu (Michael Fassbender), Roterdamas Starptautiskā kinofestivāla pērle – austrieša Lukasa Valentas Rinera (Lukas Valenta Rinner) Argentīnā filmētā debija Parabellum. Visas nosauktās filmas būs arī Latvijas pirmizrādes.

Jauniešu programmas #Youth_Matters! ietvaros Rīga piedzīvos Kannu Palmas zaram nominētās norvēģu brīnumbērna Joahima Trīra (Joachim Trier) pirmās filmas angļu valodā – Skaļāk par sprādzieniem (Louder Than Bombs) ar zvaigžņu komandu, kuru vidū arī Jese Aisenbergs (Jesse Eisenberg) un Izbella Ipēra (Isabelle Huppert), pirmizrādi, kā arī Kristiansandas festivāla atradums – Sannas Lenkenas (Sanna Lenken) Mana tievā māsa (Min lilla syster).

Bērnu filmu programma Kids Weekend būs pasākums visai ģimenei – nedēļas nogale ar garajām brokastīm restorānā Tinto un animācijas darbnīcām, bet uz ekrāniem – ziemeļvalstu brīnumainās un cilvēciskās filmas, piemēram – Zupas pilsētas slepenā biedrība (Supilinna Salaselts).

Retrospekcijas programmā In Kino Veritas jau šobrīd pieteiktas amerikāņu kulta režisora Džona Kasavītisa (John Cassavetes) Rīgā reti izrādītā Sejas (Faces, 1968) un sociologu, antropologu, taču vienlaikus arī kinorežisoru Žana Ruša (Jean Rouch) un Edgara Morēna (Edgar Morin) 1961. gada Vienas vasaras hronika (Chronique d’un été).

Viena no sadarbībā ar Dānijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas vēstniecībām, Dānijas Kultūras institūtu un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā tapušās programmas Nordic Highlights filmām būs režisora otrā J.P. Valkeapē (J.-P. Valkeapää) lente – Viņi ir izbēguši (He ovat paenneet), kura saņēmusi Somijas nacionālo balvu.

Vakariņu gaitā tika nosaukts arī viens no festivāla pasākumiem ārpus lielā ekrāna – 15. oktobrī Splendid Palace tiks atklāta Zigmāra Jaujas izstāde “Zudušos kinoteātrus meklējot” – vienlaikus šis projekts ir gan fotoizstāde, gan personisks un padziļināts pētījums par Rīgas pilsētas vēsturiski neapstrīdamo, taču izzūdošo vērtību – kinoteātriem! Arhitekts, taču brīvajā laikā arī fotogrāfs ar stāstnieka talantu, Zigmārs Jauja ar šo projektu atgādina, ka kino nav tikai pati filma, bet arī tās skatīšanās pieredze. Sākotnējās “Zudušos kinoteātrus meklējot” aprises lasāmas un apskatāmas aktuālajā grāmatžurnāla Benji Knewman izdevumā.

Taču svarīgākais vakara jaunums – šogad Rīgas Starptautiskais kino festivāls rīko starptautisku konkursu, kura ietvaros Rīgā starptautiska žurija, kuras sastāvs tiks izziņots septembrī, kopā ar skatītājiem Rīgā vērtēs astoņas filmas. Festivāls savai pirmajai balvai izraudzīsies pilnmetrāžas darbu, taču konkursam nav ne žanrisku, ne stilistisku ierobežojumu, tātad – oktobrī konkursa programmā, iespējams, redzēsim gan spēlfilmas, gan dokumentālo kino, animāciju vai kaut visu šo disciplīnu sakausējumu. Konkurss pirmajā gadā ierobežots vien reģionāli – filmas būs no Baltijas jūras valstīm.

Pirmās filmas un festivāla programmas nule publicētas arī festivāla mājaslapā – rigaiff.lv, bet par festivāla jaunumiem pirmie uzzināsit, apmeklējot Riga IFF sociālo tīklu profilus Facebook (fb.me/rigaiff), Twitter (twitter.com/rigaiff) un Instagram (instagram.com/riga_iff). Festivāla pieteikuma videorullītis: youtu.be/oE-rU3-d-m8

Rīgas Starptautiskais kino festivāls top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes atbalstu, sadarbībā ar Latvijas Kinematogrāfistu savienību un Latvijas Kinoproducentu asociāciju.

Resursi medijiem:
BILDES NO RIGA IFF VAKARIŅĀM: https://goo.gl/Jdivqw
FILMU PUBLICITĀTES MATERIĀLI: https://goo.gl/7QYQZI
RIGA IFF PUBLICITĀTES MATERIĀLI: https://goo.gl/wXZSVq